# Laktos.
Author: Sarah

Det är dags att inse att jag inte kan äta mjölkprodukter. Åt lite mozarella idag och har nu så ont i magen att jag inte vet vart jag ska ta vägen. Att man aldrig lär sig. Så här blir det ju nästan varje gång jag äter lite mjölkprod. Dags att bli vegan igen snart.

## Comment 1
Author: MimmieM

Ajdå, jag lider med dig! Jag undrar om jag skulle klara av att vara laktosintolerant/vegan. Jag är en mjölkoman!

## Comment 2
Author: Sarah

Jag gillar dipp ibland... det mår jag inte dåligt av av ngn anledning. Hårdost ngn gång då och då och kanske lite feta, men det är inget jag lider av att vara utan. Bara dippen ;)

## Comment 3
Author: MimmieM

Mjölk, goudaost, fetaost, filmjölk, yoghurt.. allt det goda som tas ifrån alla kalvar där ute! \*fy mig\*

## Comment 4
Author: Sarah

;) Ingen kan göra allt somdet så fint brukar heta...

## Comment 5
Author: MimmieM

Haha, om jag kan göra allt annat så kan jag kanske känna mig som allt annat än ett måndagsex iaf ;)

## Comment 6
Author: Hoppfull

Man brukar säga att ju magrare mjölkprodukt ju mindre laktos. De syrade brukar dessutom fungera bättre, som fet youghurt, kanske gräddfil osv.
