# Galna
Author: Hoppfull

blev vi nästan igår, min sambo och jag. Vi var och handlade på Ica Maxi i Kalmar och där säljer de torsk, **utrotningshotad fisk** för 17.90/ 400g. Det är ju helt sjukt!! Torsken som finns med på GreenPeace röda lista säljs så där och dessutom till ett sjukt lågt pris!! Och ingen reagerar!! Fy fxxn!!

## Comment 1
Author: Sarah

Det är verkligen sorgligt. Vad man kan göra är att skriva till ägaren, säg ifrån när man är i butiken etc. Jag höll på att bli galen på mitt ICA där jag bodde tidigare för att de felmärkte frukt. Jag köper inte varor från Israel och ofta stod det att apelsinerna var från Spanien på skylten och så stod det Israel på frukten. Jag sa till varje gång det var fel och till slut skrev jag till ägaren. Han ringde upp mig och mer eller mindre sa att ngn skulle få sparken om det inte blev bättre. Fick hans direktnummer och så ville han att jag skulle ringa om det hände igen. Kanske lite överdrivet, men verksamt.

## Comment 2
Author: Hoppfull

Ok, jag ska testa att skriva och påpeka det för dem får vi se vad som händer.

Jag bor oxå vid ett sådant Ica, de är helt hopplösa och verkar uppriktigt talat inte bry sig ett spår var maten kommer ifrån eller vad den innehåller... bara den är så billig som möjligt!! Men här är det ägaren själv som är crazy... om jag fattat rätt så plockar han fram sådant som de anställda kasserat och lägger ut i hyllorna igen ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif) bara för att ta ETT exempel!!!

## Comment 3
Author: Sarah

Gå till lokaltidningarna. Be dem skriva om att de säljer utrotningshotad fisk och miljökonsekvenserna. Man måste tyvärr ta i med hårdhandskarna ibland.

## Comment 4
Author: MimmieM

HUR kan de ens sälja torsk så billigt? Är du säker på att det inte är alaska pollock "smakar som /istället för torsk-produkt"?!  
Det är ju helt sinnesjukt. Fattas bara att de börjar sälja hummer för 20kr/kg

## Comment 5
Author: Hoppfull

Nix pix, riktig torsk, Icas egna jävla Euroshopper givetvis som dumpar priser och säljer skitkvalitet! Förlåt språket ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 6
Author: MimmieM

Haha, ja den kvaliten känner man ju till. Jösses, deras produkter går ju inte att äta

## Comment 7
Author: Hoppfull

Det kanske skrapat ihop fiskrenset från torsken, fryst den i block och säljer som torsk?? ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 8
Author: MimmieM

Du, tanken har faktiskt slagit mig. Deras fickpinnar är säkerligen gjorda på så vis

## Comment 9
Author: Hoppfull

likaså deras tonfisk... äckligt!!

## Comment 10
Author: Cherrywaves

Är ni seriösa?  
Torsk är inte utrotningshotat överallt. Har ni ens läst var den kommer ifrån? -.-

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Här kan ni läsa om EUs beslut för 2009:

[http://www.svd.se/opinion/synpunkt/artikel\_2054553.svd](http://www.svd.se/opinion/synpunkt/artikel_2054553.svd)
