# Hur kryddar du?
Author: Saga85

Kryddan är (enligt mig) det viktigaste vid matlagning, men hur gör ni när ni kryddar? De flesta kör säkert en kombination av de olika alternativen, men välj det som ni kör på först och/eller mest.

## Comment 1
Author: Saga85

Själv luktar jag mig främst fram. Luktar på olika kryddburkar, luktar på maten, försöker föreställa mig smakerna ihop. Brukar hålla kryddburken över pannan/grytan och se hur bra matoset och kryddlukten klaffar.

Om jag inte orkar bry mig riktigt så håller jag mig till mina favoriter (basilika, chilipeppar, vitlök).

## Comment 2
Author: Jetaime

Jag brukar ta i lite vad jag tror blir bra, och oftast blir det det också, sen brukar jag smaka efter som jag ska ha i mer av det ena eller det andra. Det jag använder mest är dock salt och peppar, kan användas till nästan allting..

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Svartpeppar, chili och paprikakrydda är universal. Sedan tillkommer kanel, saffran, cayenne, vitlökskrydda, myntha :)

## Comment 4
Author: HannaM

Har ett par favoriter som ofta återkommer, persilja, vitlök, cayenne, spiskummin, salt och peppar. Men, jag smakar och luktar mig fram, och höftar lite med det andra som finns hemma också.

## Comment 5
Author: destroyed

Oftast så tänker jag mej fram. t.ex. nu gör jag fyllda paprikor så tänker jag på hur de smakar och vilka kryddor som kan passa. Annars har jag en massa kryddor som jag ständigt använder:P

## Comment 6
Author: Creation

Jag slänger i på måfå :-P Jag vet vad som vanligen smakar gott ju.

## Comment 7
Author: FeliciaS

En kombination av flera alternativ ;)  
  
Ibland bestämmer jag mig för att följa ett recept till fullo (ofta när det är första gången och något som är helt nytt) och använder den mängd utav de kryddor som är angivna. När jag lagar rätter ur huvudet så använder jag det jag tycker passar. Ofta har jag ett par favoriter som jag använder - paprikapulver, salt, oregano :) Sedan finns det de kryddor jag avskyr och inte använder, typ korianderfrö, kummin (hel), mejram, anis m.fl. Peppar använder jag mycket begränsat och rätt sällan :P
