# Soyaprodukter
Author: Skunken

Hej  
Funderar lite på hur soyaprodukter påverkar miljön och djur. har hört att det inte ska vara så bra häller men inte från några konkreta källor eller läst utan bara hört.

Mvh

## Comment 1
Author: Sarah

Soja till människor är ingen fara, det är en minimal del av sojan som produceras. Ca 95-97% går till djurfoder. Brukar inte heller vara odlad på regnskogsmark i sydamerika. Ät din soja med gott samvete :)

## Comment 2
Author: Skunken

Okey, inga djur som kommer till skada häller, har hört något om det med och blir så orolig :S

## Comment 3
Author: Skunken

Sedan undrade jag om ngn vet om alpros produkter fermenterat så att den där syran som binder mineraler försvunnit eller vad det nu var... :)

## Comment 4
Author: Sarah

#2 antar att det kommer från "vegomyten" eller liknande. Visst kommer djur till skada i den mesta matproduktionen, men det är med stor sannolikhet färre än de som kommer till skada i köttproduktionen eftersom den mesta åkerarealen går till köttet.

## Comment 5
Author: Loveradio

Är soja giftigt? :S nån sa det häromdan. Och jag har ätit sojaprudukter i flera år.

## Comment 6
Author: Sarah

Rå soja är vad jag vet inte ok. Därför brukar man inte grodda sojabönor, eller koka groddarna efteråt. Soja innehåller även fytoöstogener eller vad det heter som vissa säger är bra och andra dåligt.

Men giftigt i de former vi vanligen äter dem i är det mig veteligen inte, tror inte att det skulle få säljas på samma sätt då :) Däremot är det ett av få vegetariska livsmedel som innehåller fullvärdigt protein och sen alla mineraler på det.

Själv äter jag soja i de flesta former gladeligen.

## Comment 7
Author: Loveradio

#6 Okej :) jag med. Soja är typ det enda alternativet för mig eftersom jag är allergisk mot quorn.

## Comment 8
Author: Sarah

Testat seitan?

## Comment 9
Author: Loveradio

#8 Nope, var köper man det?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Frågan är ställd tidigare och svarad på här "[soja produkter](http://vegan.ifokus.se/discussions/4f2588fad4ebea161d001667-soja-produkter?discussions-1)" finns även svar på en annan som ställt samma fråga här "[Vad tänker ni när ni läser detta?](http://vegan.ifokus.se/discussions/4ebf8d8a88f4722a5d00bb7e-vad-tanker-ni-nar-ni-laser-detta)" ![Skrattande](http://vegetariskt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
