# Snabbmat
Author: Rönisch

Vad finns det för vegetarisk "snabbmat" som är mättande, till middag tex.

Vill oftast göra något snabbt när jag kommer hem från skolan, finns hur mycket som helst i köttdisken som går att steka på 5 min, vad finns det för vegetariska alternativ? Är rätt trött på corn,sojakorv kan väl funka ibland. Köpte  majsshnizel förut, såå gott. Dock var den väldigt dyr.

Det behöver inte vara något som man bara steker, men det ska inte ta lång tid att tillaga, 20 min som mest kanske.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Findus falafel är rätt ok, man blir väldigt mätt. Brukar kosta kring 30 kr tar ca 7 min i mikron.

[http://www.findus.se/world-selection/falafel-marrakech/](http://www.findus.se/world-selection/falafel-marrakech/)

## Comment 2
Author: kelfwing

Har du överbliven kokt potatis. så kan du göra spansk tortilla (potatis.ägg-omelett på max 10 min.

Du behöver: ägg, gul lök, kokt potatis och något att steka i.

Sätt på och hetta upp en stekpanna med matfett. Skiva/skär potatisen i bitar och släng ner när pannan är varm.  När potatisen fått lite färg, knäck i lagom många ägg. Stek tills det blivit en omelett.

Har du inte kokt potatis, så delar/du skivar potaisen innan du kokar den, då tar den max 10 minuter att koka.  Då går hela rätten på max 20 min i aff.

## Comment 3
Author: Rönisch

#1 De såg goda ut! Ska pröva! ![Glad](http://vegetariskt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#2 Kan va något att ha ibland, dock försöker jag dra in på kolhydraterna, men någon gång funkar! =)

## Comment 4
Author: Stormblomma

Snabbmat. Det finns ju hur mycket som helst!:)  
Mozarellapizza (och massa andra pizzor också för den delen) Sesam nuggets (mums!) tomat/ost-grejor (se bild) med mera.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Linsgryta går väldigt snabbt att göra :) Bara ta krossade tomater, röda linser, kanske lite grönsaker i om man vill, lite kyddor och bara låta det koka ihop i ca 10 min.

## Comment 6
Author: Rönisch

#4 Saken är den att färdig veg mat blir vädlgit dyr i längden oftast...om man jämför med typ köttprodukter. Men det där såg gott ut =)

#5 Vilken bra idé! ska jag testa!

## Comment 7
Author: thildatessie

Bra tråd! Tycker själv att det är jättetråkigt att laga mat..

## Comment 8
Author: kelfwing

#Sötpoatirröst (vilket bara är riven sötpotatis stekt i stekpanna)  serverad med päron och vitkålssalladär billigt, snabbat och lättlagadoch jättegod. Recept hittar du på denna blogg: http://densomaterpalsternackor.blogspot.com

Denna enda nackdelen med sötpotaisröstimålitden är att den inte ger så mycket energi så man får lägga till nåt mer energiaktigt (kanske majs?) eller äta som lätt kvällsmåt.

#fäärdiglagad vegetarisk ärtsoppa i påse finns att köpa i alla coop, de flesta hemköp- och i en del ica-affärer.  Ni hittar i samma kyldisk som risgrynsgröt, bruna ärtor.  Det är gott,nyttig, billigt och snabblaga.

#Varma mackor. Receptet till pintofärsen hittar ni på vår egen TrevorS blogg: [http://veganen.blogspot.com/2010/09/pintofars-till-taco.html](http://veganen.blogspot.com/2010/09/pintofars-till-taco.html "Pintofärs")

På min blogg hittar du andra lättlagade, snabblagade vegetariska vardagsrätter: http://vegetariskmanad.bloggplatsen.se/kategori/162122-matplanering-januari-februari/
