Vegetariskt iFokus

Vegetariskt

Etikett: matprat
Läst 4311 ggr
kelfwing
3

Istället för soja i framtiden och i Tyskland?

På http://moresunshinelightbreeze.blogspot.se/search?updated-max=2012-04-11T15:04:00%2B02:00&max-results berättas det om vegetariska Landjäger  gjord  av lupinprotein.  Landjägerär en kryddstark korv av salamiproten

Jag hade aldrigt hört talas om lupin-proteisn så jag gogglade och fick fram den här sidan http://ngruppen.blogspot.se/2009/04/lupin-som-ny-proteinkalla-for-idrottare.html, så jag vet tyvär inte hur tillförlitligt den är.

/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.

Sarah
0
kelfwing
0
#2

# 1

Nej, lupin är någon blomma/växt

Något tyskt företag hade gjort en vegetarisk variant av landjäger som är en tysk korv av salamityp.

De använde lupin-protein i den vegetariska korven.  o

Lupin-proetien kommer från någon slags blomma/växt  och den växten har enligt sidan ovan bra proteinsammansansättning.

/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.

Sarah
1
#3

Då är jag med, du skrev korv av salamiproten :) låter spännande.

kelfwing
3
#4

Ja, titta det gjorde. Det var lite sent jag skrev det inlägget så det blev lite fel….

/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.

[TrevorS]
1
#5

Man kan texturera det mesta protein, man har ju gjort som exempelvis förs på soja, gluten (vete), havre, majs, ärtor m.f. Sedan varför det är rätt tunt och att man har soja och gluten mest på marknaden kan vara att det är det billigaste alternativet. Sett och ätit majsfärs (texturerat majsprotein) en gång, var gott men tyvärr mycket dyrt. Dessa var köpta i Tyskland av ett mindre företag som fort gick i konkurs.

Lina R
0
#6

Jag är själv jättesugen på att prova odla Alaskalupin :)! Tydligen har dom inlagda lupinfrön som ett sorts bar-snacks där :).

http://linnaeus.nrm.se/flora/di/faba/lupin/lupinoo.html

/Lina R

Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se

HannaM
3
#7

Haha ja lupiner är ju fint. Växer som ett jäkla ogräs, på landet skulle vi kunna försörja ett mindre land med protein från lupiner tror jag… Finns precis hur mycket som helst.

Trasdockaa
1
#8

Det används nu som proteinfodermedel till våra produktionsdjur likväl som sojan, så ser det absolut som ett alternativ beroende på vilka aminosyror de innehåller :)

Är sällan här så kontakt finns på http://tussilagons.blogg.se/ :)

kelfwing
0
#9

TrevorS,  du råkar inte veta hur man gör när man texturerar protein från ärtrer, majs etc?

/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.